Biuletyn PSG‎ > ‎Relacje‎ > ‎

Liga Młodych Mistrzów 2008

1-4 maja w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Bielsku-Białej odbyły się rozgrywki ligowe "młodych mistrzów". LMM jest imprezą organizowaną przez sklep e-go.pl, a jej celem jest promocja GO wśród najzdolniejszych młodych graczy (w wieku do 24 lat). Jest to jedyny turniej w Polsce, w którym młodzi zdolni mogą rywalizować ze sobą na najwyższym krajowym poziomie.

Niestety, dwóch graczy, którzy uplasowali się w poprzedniej edycji w pierwszej czwórce, nie mogło zagrać w tegorocznych rozgrywkach. Wiadomość ta bardzo mnie zszokowała i byłem pewny, że odbije się to dość mocno na poziomie ligi.

Nic jednak bardziej mylnego. "Młoda krew" w postaci dwóch nowych graczy kyu ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Już w pierwszej rundzie najmłodszy uczestnik, 12-letni Stanisław Frejlak (2 kyu) pokonał Andrzeja Zyzaka (4 dan) o 5,5 punktu. Tak więc mogłem już być spokojny o wysoki poziom rozgrywek.

Liga zakończyła się sporą niespodzianką w postaci II miejsca dla Michała Langnera (1 kyu), który wygrał 4 z 7 gier . I miejsce zajął natomiast, co nie było większym zaskoczeniem, Marek Kamiński (3 dan). Można śmiało powiedzieć, że Marek nie tylko był w doskonałej formie, ale też posiadał ogromne szczęście: wygrał nie tylko ligę, ale zgarnął także dwie pozostałe nagrody ("fairplay" oraz w losowaniu gobanu w "strefie dan").

LMM pokazało jeszcze raz, że w Polsce jest wielu młodych, zdolnych graczy. Jeżeli turnieje takie jak Liga będą nadal rozgrywane, to za kilka lat Polska może mieć wreszcie szansę wyrównanej walki na arenie międzynarodowej. Brakuje tylko obozów szkoleniowych dla graczy dan. Ale jestem dobrej myśli i być może i one niedługo powstaną.

Wyniki

Galerie zdjęć:

[Tomasz Ślązok]

Comments